Realitný trh počas dlhovej krízy

Autor: Peter Balogh | 27.1.2012 o 9:09 | (upravené 27.1.2012 o 11:42) Karma článku: 4,65 | Prečítané:  1455x

Realitná kríza ako i teraz dlhová kríza prirodzene ovplyvňuje aj dopyt po nehnuteľnostiach. Kým realitná kríza spôsobila prasknutie bubliny na trhu a aj trocha mediálnou podporou upravila ceny nehnuteľností aj na Slovensku, u dlhovej kríze možno očakávať aj opačný proces.

Realitná kríza vznikla najmä neschopnosťou splácať svoje záväzky aj z dôvodu straty zamestnania a vznikol veľký počet nehnuteľností, ktorý bol vystavený dražbám. (najmä v Amerike) Čo vytvorilo obrovskú ponuku nehnuteľností za veľmi nízke ceny. Obmedzilo sa aj tzv. špekulatívnemu obchodovaniu s nehnuteľnosťami, ktoré bolo aj na Slovensku. Kúpili ste byt v Bratislave (hocijaký), o 2 týždne bol byt už na trhu drahší o 50.000,- SK. Každý kto kúpil, zarobil. Ľudia masovo kupovali hlava, nehlava všetko čo prišlo pod ruky. A náhle prišlo - STOP.

Dlhová kríza tiež vyvoláva neistotu na trhu a zmeny, ale nie neistotu v páde cien nehnuteľností, ale v držbe väčších finančných objemov na účte osoby, ktoré by sa mohli znehodnotiť. Dlhová kríza okolo eura sa rieši do veľkej miery tlačením nových peňazí, ktoré sa púšťajú do obehu a môže takýto spôsob riešenia viesť k výraznému oslabeniu eura.

Aké sú riešenia:

1. Ďalšie pôžičky a tlačenie nových eur - toto môže spôsobiť spomínané oslabenie, čiže sa môže znížiť kúpyschopnosť. Za rovnaké euro kúpite menej, inak povedané všetky komodity začnú neprimerane rýchlo dražieť (potraviny, energie, stavebný materiál a prir. aj nehnuteľnosti).

Pri tomto riešení majú výhody tí, ktorí sú zadĺžení (aj ich dlh sa znižuje). Tí čo si sporia si síce v nominálnej hodnote nasporia požadovanú cifru, ktorú si želali, ale si bohužiaľ už za ňu nekúpia to, čo si naplánovali. Aj preto mnohí, čo majú nasporené prostriedky, teraz investujú do komodít ako sú drahé kovy alebo nehnuteľnosti.

2. Zrušenie eura a návrat k pôvodnej mene - návrat ku korune by nebol pre populáciu bezbolestný. Došlo by k okamžitej devalvácii meny (možno 50-60%), ale ekonomika krajiny by sa po 6 mesiacoch dostávala späť do normálu. Dovtedy by sa zase úspory výrazne znehodnotili, zdražel by import, zlacnel export, podporila by sa domáca výroba, bolo by viacej práce pre našich ľudí.

Aj pre obavu z tohto riešenia sa viacerí počas dlhovej krízy uchyľujú k riešeniu investovať finančné prostriedky do stabilnejšej komodity (kovy, nehnuteľnosti). Byt zostane bytom, či bude mena euro, alebo koruna, ale za 100.000,- EUR si dnes kúpite 3 izbový byt v Petržalke, ale o 5 rokov si možno kúpite iba veľkoplošný televízor, alebo Vám zákonom za víkend zmenia 100.000,- EUR na 100.000,- SKK a nikto nebude môcť ani protestovať.

Táto filozofia investovania voľných finančných prostriedkov do nehnuteľností zvyšuje umelo dopyt po nehnuteľnostiach, čo sa môže premietnuť aj v cenách.

Dnes sú ceny nehnuteľností na SR nastavené tak, že veľká časť populácie má možnosť si svoje bývanie riešiť, ale nie každý si je istý, či už ceny dosiahli spodok.

Množstvo developerov má upravené cenníky aj z dôvodu, aby stíhali bezpečne plniť záväzky voči financujúcej banke.

Prax, ale ukazuje, že ak developer má záväzky voči banke už poriešené, nie je nútený poskytovať zľavy na urýchlenie predaja a môže si na svojho klienta počkať.

Nie som si istý, či ďalšie čakanie klienta na vyššie zľavy prinesie očakávaný efekt.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?