Ako sa prejaví pád eura na ceny nehnuteľností?

Autor: Peter Balogh | 18.11.2011 o 6:21 | (upravené 18.11.2011 o 7:18) Karma článku: 9,09 | Prečítané:  3176x

Pravidelne sa nás novinári, priatelia, ale aj klienti pýtajú, či ceny nehnuteľností už budú rásť alebo klesať? Či dlhová kríza ovplyvní ceny nehnuteľností a pod.? Veľmi ťažko sa mi na túto otázku vyjadruje, keďže momentálne prostredie na trhoch nie je stabilné a je veľmi ťažké odhadnúť ako ľudia zareagujú na nestabilitu.

Každý druhý deň sa medializuje situácia ohľadom cien nehnuteľností. Jeden deň ceny rastú, druhý deň ceny klesajú a pod. Závisí aj od toho, kto to píše, príp. či to nebol objednaný článok. Ako občan by som sa z toho asi ťažko vynašiel..

V rámci realitného obchodu sme posledný kvartál zaznamenali dva javy:

1. klienti, ktorí majú záujem o kúpu nehnuteľnosti prostredníctvom hypotekárneho úveru, sú o mnoho viac opatrní a reálne sme pocítili nižší dopyt po nehnuteľnostiach v posledných mesiacoch.

2. klienti, ktorí majú záujem o kúpu nehnuteľnosti v hotovosti, zvýšili výrazne dopyt po nehnuteľnostiach.

Kým v minulosti sme mávali pomer hypotekárnych klientov k hotovostným 8:2, tak dnes je pomer úplne opačný 2:8.

Hotovostní klienti v Bratislave nám kupujú všetko doradu. Neistota okolo eura ako platidla výrazne ovplyvňuje každého, kto má niečo nasporené. Znehodnotenie meny, nedaj boh zánik meny a podobné strašidelné scenáre, o ktorých som už počul, nikoho netešia.

Nech sa stane s menou čokoľvek, mať majetok vo forme nejakej komodity sa javí teraz ako vhodná prevencia pred prípadnými nepriaznivými zmenami na trhoch s eurom. V prípade pádu eura, nakúpená komodita za dnešných podmienok kupcovi zostáva bezohľadu ďalšieho vývoja eura. Preto aj viacerí sa uchyľujú k týmto krokom. Investujú do drahých kovov, diamantov, ale aj nehnuteľností.

Dokedy táto situácia potrvá a ako sa prejaví na cenách nehnuteľností?

Ľudia často konajú tak ako koná väčšina obyvateľstva.

Ak ľudia zaznamenajú výraznejší rast cien, je možné, že sa väčšina pustí do kúpy nehnuteľnosti a budú skupovať všetko čo príde do ponuky. S týmto by priamo podporili rast cien a vyvolali nový boom, realitnú bublinu.

Iná možnosť je, že klienti sa zatnú a budú vyčkávať ako sa situácia vyvinie. Keby väčšina vyčkávala a tým pádom by spôsobila zníženie cien, tak väčšina kupcov by kúpu odložila podobne ako v roku 2008.

Ani jeden, ani druhý extrém nie je dobrý.

Osobne si myslím, že by ceny klesať nemali. Ako dlho bude trvať neistota okolo eura a ako intenzívne ľudia budú skupovať nehnuteľnosti za nasporené financie? Tak to bohužiaľ neviem.

Čo by som mohol odporúčiť pre prípadných kupujúcich:

Každý kto potrebuje riešiť svoje bývanie, tak nech si ho porieši. Nie som si istý, či situácia na kúpu bude v budúcnosti lepšia.

A tí čo majú vyššiu hotovosť na účtoch, predpokladám, že dobre vedia čo majú robiť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?