Spraviť reformu v oblasti realít alebo nie?

Autor: Peter Balogh | 8.11.2011 o 11:21 | (upravené 8.11.2011 o 11:36) Karma článku: 4,80 | Prečítané:  1091x

Už dlhšie obdobie vnímam nedostatočnú spokojnosť spotrebiteľov so službami realitných kancelárii. Veľa je toho popísané na fórach, množstvo negatívnych udalostí sa už aj medializovalo a stojí snáď za zamyslenie, prečo tomu tak je.

V dnešnej dobe realitné kancelárie využívajú rôzne nástroje a postupy pri poskytovaní svojich služieb. Veľmi často spomínaným je postup vyberania záloh realitnými kanceláriami pri rezervovaní nehnuteľnosti. Ako štatutár realitnej kancelárie na jednej strane rozumiem, že je nevyhnutné zálohu vyberať. Praktické negatívne skúsenosti rezervovania nehnuteľnosti bez zálohy prinútili realitné kancelárie k tomuto kroku pristúpiť. Bohužiaľ ešte sme si ako národ nezvykli na to, že by sme si mali plniť záväzky aj bez nejakej zloženej kaucie.

Na strane druhej veľmi dobre chápem pohľad klienta, ktorý má skladať nemalú čiastku nejakej osobe (napr. RK) a v prípade ak by natrafila zrovna na “betára”, mohla by sa vystaviť zbytočným komplikáciam.

Otázkou je: “Prečo tomu vôbec tak je, že sa sem tam nájde realitná kancelária, ktorá by si za každých okolností ponechala zálohu? I keď by vznikli objektívne dôvody na vrátenie zálohy. (napr. ak vlastník predá nehnuteľnosť inej osobe).

Dnes je relatívne jednoduché získať živnostenské oprávnenie na podnikanie v realitnej oblasti. Je to už viazaná činnosť, ale aj tak ľahko splniteľná. Čo na jednej strane je dobré z pohľadu vytvárania konkurencie a prirodzeného filtrovania kvalitnejších subjektov na konkurenčnom trhu. Rastúcim počtom realitných kancelárii, logicky by sa mala zvyšovať snaha RK o získanie klienta a to zároveň aj cestou znižovania vlastných provízii. Čo je určite dobré pre spotrebiteľa. V čase boomu, kedy predával každý, čo Vám otvoril dvere, toto možno aj takto fungovalo. V čase recesie, bohužiaľ už zaznamenávame, že viaceré RK sa uberajú cestou zvyšovania provízii. Dôvody sú nasledovné:

Počet odrobených prípadov na 1 realitnú kanceláriu sa znižuje a RK sa dostáva do situácie, kedy sa uchyľuje zvýšeniu cien za svoje služby, aby mohla pokryť prevádzkové náklady. Ďalej náklady na mzdy sa neustále zvyšujú a je bohužiaľ nevyhnutné aj túto položku premietnuť do odmeny RK.

Toto, ale nie sú dôvody, prečo by mala byť RK nekvalitná.

Je verejným tajomstvom, že väčšina realitných maklérov pracuje na živnosť s nulovou , alebo minimálnou garantovanou odmenou a väčšou časťou odmeny je pohyblivá položka, ktorá závisí od počtu predajov. Ak RK predáva, makléri problém nemajú, ale ak RK nepredáva, tak je vysoká fluktuácia maklérov, často nedostatočne kvalifikovaných a často, aby mali možnosť sa uživiť, vykonávajú popri realitnej činnosti aj inú pracovnú činnosť.

Toto už bohužiaľ môže viesť k nekvalitným, neodborným službám v realitnej oblasti.

Ďalším vysokým faktorom je zakladanie realitných kancelárii aj rôznymi tzv. “betármi”. Inak ich nazvať nemôžem ak niekto založí len za účelom vytunelovania vlastných klientov. Uvediem príklad: ak niekto vyberie 5 a viac záloh na jednu konkrétnu nehnuteľnosť (medializovali sa prípady, že boli aj situácie, kedy vybrali viac než 20 záloh na jednu nehnuteľnosť.) Alebo iný príklad: založí sa sro kvázi RK, vyberie napr. 100.000,- eur do tzv. úschovy a prostriedky požičia tretej osobe a RK ide do likvidácie a pod...

I keď toto už nie sú postupy bežnej zabehanej realitnej kancelárie, ale bohužiaľ spotrebiteľ rozdiel nevidí, iba to, že bol podvedený realitnou kanceláriou.

Ako tomuto zabrániť?

Podľa môjho názoru, je môžné zvýšiť kvalitu poskytovaných služieb realitných kancelárií a znížiť kriminalitu v tejto oblasti dôkladnou realitnou reformou. Ide často o celý majetok občana a myslím si, že stojí za to, sa tomuto problému povenovať. Momentálne kompletizujeme základné myšlienky komplexnej realitnej reformy, ktorá by mohla byť prínosom pre spotrebiteľa, krajinu a prirodzene vítaná aj pre slušné zabehané realitné kancelárie. Kontaktovali sme poslanca NRSR Jaroslava Suju z politickej strany SaS, predkladateľa aj pozmeňovacieho návrhu, ktorý ruší povinnú Pracovnú zdravotnú službu - pre kategóriu 1,2 a vyžiadali sme si jeho stanovisko k danej veci:

Strana SaS preferuje slobodné podnikanie bez zbytočných obmedzení, i keď vníma nedostatky legislatívy v tejto oblasti. V prípade ak by navrhovaná reforma bola prínosná pre občana, je ochotná vložiť túto problematiku aj do volebného programu.”

Odpoveď som prirodzene uvítal. Z dôvodu preverenia do akej miery je táto otázka pre občanou podstatná, som na sociálnej sieti facebook založil anketu na otázku:

Chceli by ste realitnú reformu?” Za každú odpoveď, ktorú získam budem vďačný.

Bližšie k detailom navrhovanej reformy by som popísal v najbližšom blogu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?