Feng Shui a bývanie

Autor: Peter Balogh | 9.2.2011 o 9:07 | (upravené 9.2.2011 o 9:25) Karma článku: 4,25 | Prečítané:  1106x

Feng Shui je starobylé čínske učenie zaoberajúce sa vzťahom človeka a jeho životného priestoru v čase. Ide vlastne o dosiahnutie harmónie v bývaní. Názov Feng shui je pomerne nový - vznikol asi len pred 500 rokmi. Doslovne toto slovo znamená „voda a vietor", čiže v podstate prírodné prostredie. Predtým bolo toto učenie známe pod názvom Kanyuy, čo vyjadruje spojenie neba a zeme. Dôkazy o existencii Feng shui sa našli v hroboch až 6000 rokov starých, čo znamená, že toto učenie bolo známe dávno predtým ako vznikol jeho dnes používaný názov.


Feng shui má 2 hlavné školy - školu formy a školu kompasu. Dôležitou súčasťou sú i jin a jang, čo sú dve navzájom opačné a dopĺňajúce sa sily, ktoré sa nachádzajú v každej živej i neživej časti vesmíru. Feng shui pracuje s polaritou jinu a jangu, ale i s piatimi elementmi - oheň, voda, zem, drevo, kov- a jeho cieľom je dosiahnuť medzi nimi harmóniu prostredníctvom farieb, tvarov, materiálov, vôní a zvuku.


Princípy učenia Feng Shui sa využívajú pri navrhovaní a zariaďovaní rôznych priestorov, či už ide o domy, byty, pracoviská, záhrady alebo dokonca celé mestá. Ide o snahu nastoliť v týchto priestoroch harmóniu a umožniť tak nerušené prúdenie energie čchi, ktorej množstvo a kvalita majú priamy vplyv na zdravie a vitalitu.
Množstvo ľudí si dnes svoje domovy prispôsobuje podľa princípov učenia Feng Shui, a preto nie je prekvapivé, že už aj na Slovensku sa realizuje výstavba bytového domu v tomto duchu.

Daný bytový dom má bohužiaľ iba 10 dvojizbových bytov a je umiestnený do lokality rodinných domov. Vzhľadom na zaujímavú myšlienku vniesť staré učenie do moderného bývania, je prekvapivé, že iní developeri sa k podobnej myšlienke ešte neuchýlili.

Snáď do budúcna, bude takýchto domov viac, aby si bolo z čoho vyberať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?