Ako sa prejaví pád eura na ceny nehnuteľností?

Autor: Peter Balogh | 18.11.2011 o 6:21 | (upravené 18.11.2011 o 7:18) Karma článku: 9,09 | Prečítané:  3160x

Pravidelne sa nás novinári, priatelia, ale aj klienti pýtajú, či ceny nehnuteľností už budú rásť alebo klesať? Či dlhová kríza ovplyvní ceny nehnuteľností a pod.? Veľmi ťažko sa mi na túto otázku vyjadruje, keďže momentálne prostredie na trhoch nie je stabilné a je veľmi ťažké odhadnúť ako ľudia zareagujú na nestabilitu.

Každý druhý deň sa medializuje situácia ohľadom cien nehnuteľností. Jeden deň ceny rastú, druhý deň ceny klesajú a pod. Závisí aj od toho, kto to píše, príp. či to nebol objednaný článok. Ako občan by som sa z toho asi ťažko vynašiel..

V rámci realitného obchodu sme posledný kvartál zaznamenali dva javy:

1. klienti, ktorí majú záujem o kúpu nehnuteľnosti prostredníctvom hypotekárneho úveru, sú o mnoho viac opatrní a reálne sme pocítili nižší dopyt po nehnuteľnostiach v posledných mesiacoch.

2. klienti, ktorí majú záujem o kúpu nehnuteľnosti v hotovosti, zvýšili výrazne dopyt po nehnuteľnostiach.

Kým v minulosti sme mávali pomer hypotekárnych klientov k hotovostným 8:2, tak dnes je pomer úplne opačný 2:8.

Hotovostní klienti v Bratislave nám kupujú všetko doradu. Neistota okolo eura ako platidla výrazne ovplyvňuje každého, kto má niečo nasporené. Znehodnotenie meny, nedaj boh zánik meny a podobné strašidelné scenáre, o ktorých som už počul, nikoho netešia.

Nech sa stane s menou čokoľvek, mať majetok vo forme nejakej komodity sa javí teraz ako vhodná prevencia pred prípadnými nepriaznivými zmenami na trhoch s eurom. V prípade pádu eura, nakúpená komodita za dnešných podmienok kupcovi zostáva bezohľadu ďalšieho vývoja eura. Preto aj viacerí sa uchyľujú k týmto krokom. Investujú do drahých kovov, diamantov, ale aj nehnuteľností.

Dokedy táto situácia potrvá a ako sa prejaví na cenách nehnuteľností?

Ľudia často konajú tak ako koná väčšina obyvateľstva.

Ak ľudia zaznamenajú výraznejší rast cien, je možné, že sa väčšina pustí do kúpy nehnuteľnosti a budú skupovať všetko čo príde do ponuky. S týmto by priamo podporili rast cien a vyvolali nový boom, realitnú bublinu.

Iná možnosť je, že klienti sa zatnú a budú vyčkávať ako sa situácia vyvinie. Keby väčšina vyčkávala a tým pádom by spôsobila zníženie cien, tak väčšina kupcov by kúpu odložila podobne ako v roku 2008.

Ani jeden, ani druhý extrém nie je dobrý.

Osobne si myslím, že by ceny klesať nemali. Ako dlho bude trvať neistota okolo eura a ako intenzívne ľudia budú skupovať nehnuteľnosti za nasporené financie? Tak to bohužiaľ neviem.

Čo by som mohol odporúčiť pre prípadných kupujúcich:

Každý kto potrebuje riešiť svoje bývanie, tak nech si ho porieši. Nie som si istý, či situácia na kúpu bude v budúcnosti lepšia.

A tí čo majú vyššiu hotovosť na účtoch, predpokladám, že dobre vedia čo majú robiť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šanca zrušiť Mečiarove amnestie zostáva živá, parlament ju posunul ďalej

Parlament schválil aj vládnu deklaráciu, ktorá amnestie odsudzuje.

KOMENTÁRE

Lexu by azda dokázala dostať ultraprecízna formulácia

Deklarácia, čo navrhuje Fico, je výborná forma, ale zlý text.

TECH

Zistili, prečo Samsungu vybuchovali a horeli mobily

Pri Galaxy Note 7 nešlo o záhadnú chybu, ale o zlú konštrukciu.


Už ste čítali?