Feng Shui a bývanie

Autor: Peter Balogh | 9.2.2011 o 9:07 | (upravené 9.2.2011 o 9:25) Karma článku: 4,25 | Prečítané:  1064x

Feng Shui je starobylé čínske učenie zaoberajúce sa vzťahom človeka a jeho životného priestoru v čase. Ide vlastne o dosiahnutie harmónie v bývaní. Názov Feng shui je pomerne nový - vznikol asi len pred 500 rokmi. Doslovne toto slovo znamená „voda a vietor", čiže v podstate prírodné prostredie. Predtým bolo toto učenie známe pod názvom Kanyuy, čo vyjadruje spojenie neba a zeme. Dôkazy o existencii Feng shui sa našli v hroboch až 6000 rokov starých, čo znamená, že toto učenie bolo známe dávno predtým ako vznikol jeho dnes používaný názov.


Feng shui má 2 hlavné školy - školu formy a školu kompasu. Dôležitou súčasťou sú i jin a jang, čo sú dve navzájom opačné a dopĺňajúce sa sily, ktoré sa nachádzajú v každej živej i neživej časti vesmíru. Feng shui pracuje s polaritou jinu a jangu, ale i s piatimi elementmi - oheň, voda, zem, drevo, kov- a jeho cieľom je dosiahnuť medzi nimi harmóniu prostredníctvom farieb, tvarov, materiálov, vôní a zvuku.


Princípy učenia Feng Shui sa využívajú pri navrhovaní a zariaďovaní rôznych priestorov, či už ide o domy, byty, pracoviská, záhrady alebo dokonca celé mestá. Ide o snahu nastoliť v týchto priestoroch harmóniu a umožniť tak nerušené prúdenie energie čchi, ktorej množstvo a kvalita majú priamy vplyv na zdravie a vitalitu.
Množstvo ľudí si dnes svoje domovy prispôsobuje podľa princípov učenia Feng Shui, a preto nie je prekvapivé, že už aj na Slovensku sa realizuje výstavba bytového domu v tomto duchu.

Daný bytový dom má bohužiaľ iba 10 dvojizbových bytov a je umiestnený do lokality rodinných domov. Vzhľadom na zaujímavú myšlienku vniesť staré učenie do moderného bývania, je prekvapivé, že iní developeri sa k podobnej myšlienke ešte neuchýlili.

Snáď do budúcna, bude takýchto domov viac, aby si bolo z čoho vyberať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šanca zrušiť Mečiarove amnestie zostáva živá, parlament ju posunul ďalej

Parlament schválil aj vládnu deklaráciu, ktorá amnestie odsudzuje.

KOMENTÁRE

Lexu by azda dokázala dostať ultraprecízna formulácia

Deklarácia, čo navrhuje Fico, je výborná forma, ale zlý text.

TECH

Zistili, prečo Samsungu vybuchovali a horeli mobily

Pri Galaxy Note 7 nešlo o záhadnú chybu, ale o zlú konštrukciu.


Už ste čítali?